Новини

keyboard_backspaceНазад

Міжнародна конференція «Актуальні проблеми системи державних закупівель в Україні»

Кількість перегляглядів:873 event
  16-17 листопада 2010 року у м.Києві в рамках проекту ЄС «Гармонізація систем конкуренції та державних закупівель в Україні зі стандартами ЄС» за підтримки Міністерства економіки пройшла міжнародна конференція щодо актуальних проблем системи державних закупівель в Україні, яка стала кульмінацією навчально-освітніх заходів Проекту в царині державних закупівель у 2010 році.



  У роботі конференції взяла участь Ольга Мойсік – керівник навчально-методичного відділу центру, викладач курсів підвищення кваліфікації спеціалістів у сфері здійснення закупівель.
  Мета конференції – запропонувати конструктивне обговорення представниками уряду, державних регуляторів, приватного сектору та академічних кіл найактуальніших практичних питань застосування нового закону «Про здійснення державних закупівель» та шляхи його вдосконалення у найближчий перспективі, а також питань інформаційного забезпечення процесів закупівель та професійної підготовки фахівців-закупівельників.
  Така амбітна мета зумовила розширений формат конференції, програма якої складалася з двох частин:
  1. Загальне обговорення проблем застосування нового Закону «Про здійснення державних закупівель» та напрями його вдосконалення відповідно до міжнародних і європейських стандартів.
  2. Одночасне проведення двох тематичних круглих столів відповідно до проблематики навчання у секторі державних закупівель та інформаційного забезпечення державних закупівель.
  У свою чергу, такий розширений формат конференції та заявлена мета зумовили високий представницький рівень доповідачів, зокрема Міністр економіки та керівники Департаменту державних закупівель Мінекономіки, Державний уповноважений Антимонопольного комітету України – член колегії Органу оскарження, пан Мартін Райзер (директор Представництва Світового банку у справах України, Білорусії та Молдови), керівництво Делегації ЄС в Україні, експерти з Данії, Великобританії, Польщі, SIGMA, USAID, представники всеукраїнських об'єднань – Асоціації міст України, Української спілки промисловців і підприємців, Ради підприємців, відомі експерти-практики у сфері державних закупівель.
  Безпрецедентність заходу була також підкреслена вільною безкоштовною реєстрацією бажаючих, бурхлива динаміка якої з самого початку підтвердила величезну зацікавленість спеціалістів ринку державних закупівель взяти участь у такого роду форумі, аналогу якого, до речі, не було останні 5 років.
  Обмін досвідом між українськими та міжнародними експертами, що мав місце під час конференції, за оцінками учасників сприятиме формуванню спільноти кваліфікованих професіоналів, розумінню перспектив розвитку вітчизняних ринків та здорової конкуренції, а також більш системному розвитку законодавства згідно стандартів ЄС, сприяння чому власне і є головною метою Проекту.
  Слід також відзначити, що конференція викликала широкий резонанс не лише у професійному закупівельному середовищі, але й також в цілому в суспільстві, що підтвердилось значною увагою провідних мас-медіа.
  За результати виступів і обговорень учасники конференції відзначили, що основними бар’єрами для розвитку ефективної сучасної системи державних закупівель в Україні є недоліки правового поля державних закупівель (насамперед, Закону України «Про здійснення державних закупівель»), недостатня взаємодія між регуляторними та контролюючими органами, брак фахівців з спеціальними знаннями щодо закупівель.
  За результатами «круглих» столів були узагальнені такі висновки:
  1. Навчання у сфері державних закупівель:
• відсутність єдиної політики в галузі підготовки спеціалістів в сфері державних закупівель;
• брак фахового досвідченого викладацького складу;
• відсутність кадрової політики щодо взяття на відповідні посади спеціалістів із відповідним знанням основ закупівель та досвідом роботи;
• навчальні програми з державних закупівель мають відповідати тим завданням, які вирішуються у процесі навчання, за структурою та змістом предметів, які входять до програми, а також за професійним рівнем викладачів, повинні ґрунтуватися на принципах найбільш прийнятного методу навчання та на адекватних і сучасних навчальних матеріалах.
  2. Інформаційне забезпечення державних закупівель:
• вимоги Закону щодо оприлюднення інформації є надзвичайно жорсткими, невиправданими, обтяжливими і надмірними у порівнянні із законодавством ЄС, що створює значні технічні труднощі як для замовників, так і для бюлетеня і веб-порталу державних закупівель Міністерства економіки, що зумовлює часто неналежне виконання замовниками таких вимог Закону;
• дослідження-опитування, проведене експертом Проекту, засвідчило більшу готовність бізнесу у порівнянні з державними замовниками застосовувати сучасні електронні комунікації та технології для операцій зі здійснення державних закупівель;
• електронні закупівлі в ЄС є новий, проте дуже динамічний напрям розвитку державних закупівель;
• законодавство України щодо електронних процесів, документообігу, торгівлі перебуває в зародковому стані та є недостатнім для впровадження електронних державних закупівель.
  Спеціально для проведення конференції Проектом було підготовлено тематичні презентаційні матеріали, включаючи законодавство України і ЄС щодо державних закупівель, напрацювання експертів Проекту та презентації доповідачів, які були надані учасникам на накопичувачу (так звана флеш-пам’ять або «флешка»).
  Наразі експерти Проекту аналізують результати всіх навчальних заходів Проекту у 2010 році з метою підготовки наступних заходів у 2011 році.